Susanna Kokkonen – Israel-uutisviikko 27.10.2025
Rony Smolarin ja Susanna Kokkosen vuoroviikoin toimittama Israel-uutisviikko Lähi-Idän tapahtumista kuullaan Radio Patmoksen taajuuksilla säännöllisesti maanantaisin klo 8:45. Uutisraportti uusitaan maanantaina klo 15:45 ja 21:15.
Tulitauko
Vielä joitakin päiviä sitten elimme odotuksessa, että Gazan tulitauko pitäisi. Mutta totuus on, että välittömästi IDF:n eli Israelin armeijan vetäydyttyä, Hamas alkoi hallita Gazaa uudelleen. Kuvissa ja videoissa, jotka levisivät laajalti sosiaalisessa mediassa ja jonkin verran myös valtamediassa, nähtiin, kuinka Hamas teloitti gazalaisia, siis palestiinalaisia kaduilla. Hämmästyttävää on se, että ne ihmiset, jotka juuri halusivat pelastaa gazalaisia ja vaativat palestiinalaisten oikeuksia, ovat nyt aivan vaiti.
Gazasta tulleiden luotettavien, tiedustelutietojen ja jopa haastattelujen mukaan Hamas on siellä täydessä kontrollissa. Välittömästi Israelin vetäydyttyä, kun ihmiset tulivat esimerkiksi työpaikoilleen, he näkivät asemiehiä kaduilla ja ymmärsivät, että ne olivat Hamasin joukkoja.
Muutenkin vaikuttaa siltä, että itse asiassa tämä tulitauko on ollut pettymys monille niistä, jotka osoittivat mieltään sen puolesta ja Israelia vastaan. Vaikuttaa siltä, että he haluavat jatkaa taistelua, sillä sosiaalisessa mediassa leviävät postaukset eivät kerro tyytyväisyydestä asiaintilaan. Kuten olen jo aiemmin sanonut, olen vakuuttunut siitä, että nämä aktivistit luovat eräänlaista uraa hyveellisinä ihmisinä Israelin valtion kustannuksella. Asian tilan äkillinen muuttuminen poisti aktivismin tarpeen ja nyt he yrittävät löytää uusia syitä kamppaillakseen Israelia vastaan.
On myös huomion arvoista, että uutisoitaessa tulitauosta lähinnä esiin nousevat gazalaiset. Totta kai myös Israel tarvitsee tulitaukoa ja suojaa jatkuvilta hyökkäyksiltä. Kahden vuoden ajan valtion on täytynyt ylläpitää kaikkia muita rakenteitaan sodan yhä jatkuessa, ja tämä on ollut äärettömän raskasta myös tavallisille israelilaisille. Reservistä on jouduttu vetämään miehiä sotaan yhä enemmän, ja tämä on vaikuttanut koko yhteiskuntaan. Siitä huolimatta, että en luota Hamasiin ja tulitauko on erittäin epäilyttävä, ajattelen kuitenkin, että tämä hengähdystauko on erittäin tarpeellinen.
Tulitauon valvominen
Nyt, kun Hamas jo kertaalleen hyökkäsi israelilaisia sotilaita vastaan Rafahissa, jolloin 2 sotilasta kuoli, Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on jo puhunut mahdollisesta uudesta aseellisesta hyökkäyksestä Hamasia vastaan. Toisaalta Yhdysvaltain viranomaiset ovat myös todenneet, että ne uskovat Hamasin yrittävän toimia oikein tässä asiassa. Juuri nyt Yhdysvaltain presidentin erityislähettiläs Steven Witkoff ja Jared Kushner ja nyt myös varapresidentti J.D. Vance ovat kaikki oleilleet Israelissa yrittäen tuellaan ja arvovallallaan ylläpitää haurasta tulitaukoa.
Suunnitteilla on amerikkalaisvoima, joka valvoisi tulitaukoa ja tilannetta Gazassa. Egyptin Tiedustelupalvelun johtaja on myös ollut vierailulla Israelissa, koska joillakin arabivaltioilla tulee olemaan rooli tässä monikansallisessa voimassa osana joukkoja.
Totta kai Israelin kannalta on äärettömän tärkeä, että perheet saivat takaisin rakkaansa. Ja, että he saavat myös kaikki ruumiit, jotka ovat jossain Gazassa. Tänä aamuna on raportoitu, että Israel tietää yhdeksän panttivangin ruumiin paikan. Kaikkiaan heitä on kolmetoista. Israelissa vapautetut panttivangit ovat käyneet tarkastuksissa sairaaloissa ja ovat saaneet hoitoa. Ja useimmat heistä ovat nyt rakkaidensa kanssa. Tämän lisäksi vietetään hautajaisia sen jälkeen, kun ruumiit on tunnistettu ja yhdistetty perheisiin.
Kertomukset näistä surmatuista panttivangeista ovat hyvin koskettavia. Joillekin on esimerkiksi syntynyt lapsia heidän panttivankeutensa aikana, kun he joutuivat jättämään raskaana olevan vaimonsa, kun heidät vietiin Gazaan. Joukossa on myös sellaisia panttivankeja, jotka kuolivat puolustaessaan kotejaan tai kibbutsiaan ja heidän ruumiinsa vietiin tuona samana lokakuun 7, 2023 päivänä Gazaan.
Iran
Samanaikaisesti, kun Israel hautaa kuolleita, Iran uhoaa jälleen. Iranin ylin johtaja Ajatollah Ali Khameini on todennut, että ”Trump voi vain uneksia siitä, että kesällä tehdyt iskut olisivat hävittäneet Iranin ydinaseohjelman”. Khameini puhui näin useampaan otteeseen ja on selvää, että siitä huolimatta, että Trump haluaisi Iranin mukaan Lähi-idän neuvotteluihin ja mahdollisesti jopa rauhansopimukseen, niin todellisuus Iranissa on aivan toinen. Valitettavasti myös YK:n Atomienergiakomissio on todennut, että ei ole mitään näyttöä siitä, että iskut olisivat todellisuudessa lopettaneet Iranin ydinaseohjelman.
Tämän kaiken keskellä on ilmaantunut myös sellainen teknologinen haaste, jossa käytetään What’s app -sovellusta. Tämä haitallinen sovelluskäytäntö on myös alun perin kotoisin Iranista. Ilmeni nimittäin, että israelilaisten diplomaattien nimiä ja puhelinnumeroja on lisätty What’s app ryhmiin. Oletus on, että Iran haluaa löytää mahdollisia heikkouksia ja ihmisiä, joista se voisi saada vakoojia itselleen. Mutta tämän lisäksi se voi löytää näin kohteita, joita vastaan se voisi hyökätä tai käyttää jotakin tietoa hyväkseen. Ihmiset ovat saaneet tällä tavoin myös pelotteluviestejä.
Israelin ulkoministeriö varoittaakin, että uusiin What’s app ryhmiin ei pitäisi vain liittyä ja että vain henkilöiden, jotka itse tuntevat, pitäisi olisi mahdollista liittää omat tiedot johonkin ryhmään. Tämä olisi varmasti hyödyllinen käytäntö meille kaikille. Näin tässä kummallisessa ajassa, jossa teknologia on tunkeutunut syvälle elämäämme.
Kanada
Kanadan pääministeri Mark Carney on ilmoittanut, että Kanada pidättää pääministeri Benjamin Netanjahun, jos tämä tulee Kanadaan. Kansainvälinen rikostuomioistuin (ICC) on antanut Netanjahusta kansainvälisen pidätysmääräyksen. Herättää kummastusta, että demokraattisten valtioiden päämiehet ovat valmiita näin tuomitsemaan toisen demokraattisesti valitun johtajan.
Yhdysvallat ja Israel eivät ole liittyneet kansainvälisiin tuomioistuimiin juuri niiden poliittisen luonteen takia.
International Court of Justice eli Kansainvälinen tuomioistuin perustettiin 26.6.1945 ja se aloitti toimintansa vuonna 1946. YK:lle se on kaikkein tärkein oikeusistuin, joka sijaitsee Haagin kaupungissa Hollannissa. Tuomioistuimen alkuperäinen tarkoitus oli sovitella ristiriitoja, jotka voisivat johtaa konfliktiin tai sotaan. Se on pysyvä kansainvälinen tuomioistuin, joka tutkii valtioiden rikoksia ja erimielisyyksiä.
Lisäksi vuonna 2002 perustettiin International Criminal Court eli Kansainvälinen rikostuomioistuin, joka voi tuomita yksityisiä henkilöitä, kuten poliittisia johtajia teoista ihmisyyttä vastaan tai esimerkiksi sotarikoksista ja kansanmurhista. Monet merkittävät valtiot eivät ole tuomioistuimen jäseniä.
Kummankaan kansainvälisen tuomioistuimen toiminta ei ole ongelmatonta, sillä on raportoitu erimielisyyksistä tuomarien kesken sekä vaihtelevista suhteista tärkeisiin valtioihin, kuten Yhdysvallat tai Venäjä.
New York
Nostan vielä esille polttavan ajankohtaisen New Yorkin pormestarivaalin, jolla on suuri kytkös Israeliin ja ajankohtaisiin asioihin.
Demokraattisen puolueen ehdokas Zohran Mamdani on erittäin Israel-vastainen. Nyt jopa rabbit ovat varoittaneet, että hänen valintansa voisi olla ”turvallisuusuhka New Yorkin juutalaisyhteisölle”. Näyttää kuitenkin siltä, että hän on vahvempi ehdokas. Mamdani on muun muassa sanonut, että hän pidätyttäisi Netanjahun, jos tämä tulisi New Yorkiin. Tämä siitä huolimatta, että hänen teettämänsä pidätys olisi laiton. Hän on toistuvasti syyttänyt Israelia kansanmurhasta julkisissa keskusteluissa. Lisäksi hän on haastatteluissa kieltäytynyt asettamasta Hamasille minkäänlaisia ehtoja esimerkiksi aseiden riisumisesta tulitauon yhteydessä.
Mamdanin ehdokkuutta on kommentoitu paljon mediassa ja muissa kirjoituksissa. Pelottavinta tämän ehdokkaan nousussa on se, että näyttää siltä, että juuri hänen Israel-vastaisuutensa on syy hänen nousulleen näin merkittäväksi ehdokkaaksi. Toisin sanoen demokraatit olisivat voineet valita toisen ehdokkaan, mutta he eivät sitä tehneet. Kommentaattorit ovat esittäneet, että Mamdanin vihamielisyys Israelia ja sitä tukevia juutalaisia kohtaan on hänen ajatuksistaan kaikkein aidoin ja pysyvin.
Monet kommentaattorit ovat todenneet, että Mamdanilla on karismaattinen tyyli, mutta ei käytännön keinoja toteuttaa ideoitaan esimerkiksi New Yorkin kalliiden asuntomarkkinoiden suhteen. Siksi hänen nousunsa kertoo muista asioista.
Ensinnä se kertoo yhteiskunnan yleisestä polarisoitumisesta. Mamdani on ikään kuin Trumpin vastainen ehdokas. Toisekseen se kertoo aatteellisista muutoksista demokraattisen puolueen sisällä. Kolmanneksi se kertoo muutoksista New Yorkin väestökannassa ja äänestäjissä siitä huolimatta, että juuri New Yorkissa on Yhdysvaltain suurin juutalaisyhteisö.
Tämä on hyvin huolestuttavaa sekä New Yorkin juutalaisyhteisön että Israelin kannalta.
Susanna Kokkonen