Patmos-blogi

Viikonlopun kansainväliset uutispoiminnat 2.5.2026

Timo Keskitalo Pastori Timo Keskitalo on toiminut pitkään maahanmuuttajatyössä Englannissa, Suomessa ja Lähi-idässä. Hänellä on yli 30 vuoden kokemus kasteopetuksen antamisesta muslimeille, jotka haluavat liittyä kristilliseen kirkkoon. Patmos Lähetyssäätiö tarjoaa seurakunnille ja järjestöille koulutusta. Timo Keskitalon vierailua voi tiedustella patmos (at) patmos.fi tai 09-8567 4988.
Julkaistu:

Timo Keskitalo toimittaa kansainväliset uutispoiminnat, jotka kuullaan Radio Patmoksessa lauantaina ja sunnuntaina klo 8-18:00 välillä tasatunnein.

Britannia kutsui Iranin suurlähettilään kuultavaksi sosiaalisen median kommenttien vuoksi

Lähde: Arab News 28.04.2026 & Daily Mail 27.04.2026

Iranin suurlähetystön Telegram-kanavalla aiemmin tässä kuussa julkaistussa lausunnossa kehotettiin Britanniassa olevia iranilaisia ilmoittautumaan vapaaehtoisiksi kampanjaan, jossa he ilmaisevat halukkuutensa uhrata henkensä sodassa maansa puolustamiseksi. Kyseessä on Iranin virallinen ”marttyyri”-ohjelma nimeltä ”Jan Fada”. Viestissä luki: ”Antakaamme kaikki, mies mieheltä, ruumiimme surmattavaksi; sillä se on parempi kuin että antaisimme maamme vihollisen haltuun.

Britannia vaatii, että Iranin suurlähetystön on lopetettava ”väkivaltaan yllyttäminen Britanniassa”. Britannian Lähi-idän ministeri Hamish Falconer teki selväksi, että suurlähetystön ”on lopetettava kaikenlainen viestintä, jota voitaisiin tulkita väkivallan yllyttämiseksi Britanniassa tai kansainvälisesti”, ulkoministeriö ilmoitti lausunnossaan. Turvallisuusasiantuntijat varoittivat, että kyseessä on ”merkittävä” turvallisuusuhka. Turvallisuusasiantuntija Roger Macmillan totesi, että ”kyseessä on yritys radikalisoida verkossa ihmisiä, joita hallinto voisi suostutella tekemään toimia islamilaisen tasavallan tukemiseksi Britanniassa.” Macmillan varoitti, että hallinto ei välttämättä värvää vain iranilaisia, vaan kaikkia potentiaalisia kannattajia, jotka ovat valmiita toimimaan heidän puolestaan.

Hallitus kutsui myös Iranin suurlähettilään kuultavaksi viime kuussa sen jälkeen, kun iranilainen kansalainen ja brittiläis-iranilainen kaksoiskansalainen oli asetettu syytteeseen epäiltynä Iranin tiedustelupalvelujen avustamisesta.

Ruotsi luopuu”islamofobian” käsitteestä

Lähde: The European Conservative 28.04.2026

Ruotsin ulkoministeri Maria Malmer Stenergard sanoi perjantaina, että hänen hallituksensa ei enää käytä termiä ”islamofobia”.

Euroopan parlamentin jäsen Charlie Weimers sanoi maanantaina, että ”islamistit hyödyntävät ’islamofobiaa’ edistääkseen omaa agendaansa ja varmistaakseen EU-rahoitusta”. Weimers iloitsi siitä, että hallitus ”lopulta hylkää keksityn käsitteen” lopullisesti, sekä kehoitti Brysselin ja YK:n virkamiehiä tekemään samoin. EU:n virkamiehet kokoontuvat Brysseliin keskustelemaan tästä toukokuun kolmannella viikolla. Ruotsi on ollut edelläkävijä Euroopassa myös torjumassa Muslimiveljeskunnan aiheuttamaa islamistisen soluttautumisen uhkaa.

Faw Azzat, joka toimii GAPF:n – ruotsalaisen kunniaan liittyvää väkivaltaa ja sortoa vastustavan järjestön – lähettiläänä, kiitti myös Malmer Stenergardia päätöksestä luopua termistä ”islamofobia” ja kuvaili sitä ”sanaksi, jonka islamistit itse loivat rinnastaakseen uskontoon kohdistuvan kritiikin ihmisiin kohdistuvaan rasismiin. Se on ’antirasismiksi’ naamioitu semanttinen temppu.” Hän kritisoi poliitikkoja ja toimittajia siitä, että he olivat ”päättäneet nielaista islamistien syötin”, ja lisäsi, että ”termiä käytetään myös hyökkäämään liberaaleja muslimeja vastaan, jotka esimerkiksi taistelevat naisten oikeuksien puolesta ja pyrkivät demokraattisiin uudistuksiin”.

Pakistania kehotetaan lopettamaan pakkokäännytykset ja pakkoavioliitot

Lähde: Christian today 29.04.2026

Pakkokäännytysten ja pakkoavioliittojen estämiseksi YK:n ihmisoikeusneuvoston (UNHRC) asiantuntijat kehottivat Pakistania nostamaan avioliiton alaikärajan 18 vuoteen, kriminalisoimaan pakkokäännytyksen rikoksena sekä panemaan täytäntöön ihmiskauppaa ja seksuaalista väkivaltaa koskevat lait.

”Olemme syvästi huolissamme siitä, että lainvalvontaviranomaiset hylkäävät usein uhrien perheiden tekemät valitukset, eivät tutki pakkokäännytyksiä ajoissa tai laiminlyövät uhrien iän asianmukaisen arvioinnin”, paneeli totesi lausunnossaan.

Paneeli ilmaisi huolensa siitä, että Pakistanissa jatketaan edelleen laajamittaisesti vähemmistöyhteisöihin kuuluvien naisten ja tyttöjen sieppauksia ja pakkokäännyttämistä, ja varoitti, että rankaisemattomuus mahdollistaa tämän käytännön jatkumisen. Paneeli totesi, että avioliiton yhteydessä tapahtuvien käännyttämisten on tapahduttava ilman pakottamista ja perustuttava täyteen suostumukseen – ehtoja, joita ei voida täyttää alaikäisten tapauksissa.

Paneelin mukaan viime vuonna noin 75 prosenttia ilmoitetuista avioliiton kautta tapahtuneen pakkokäännytyksen uhreista oli hinduja ja 25 prosenttia kristittyjä. Erityisen haavoittuvaisiksi tunnistettiin 14–18-vuotiaat teini-ikäiset tytöt, vaikka joidenkin uhrien kerrottiin olevan vielä nuorempiakin.

Raportti totesi, että kääntymykset toteutettiin johdonmukaisesti pakottavin keinoin, kuten uhkailulla, pelottelulla, petoksella ja taloudellisella painostuksella.

Koptikristitty tuomittiin Egyptissä viiden vuoden vankeuteen uskonnollisten nettivideoiden vuoksi

Lähde: Christian today 29.04.2026

Augustinos Samaan, koptikristitty tutkija ja videotuottaja, jolla on yli 100 000 tilaajaa YouTubessa, tuomittiin vankeuteen Egyptin jumalanpilkkalakien nojalla videoista, joissa hän puolusti ja selitti kristillistä uskoa.

Samaan pidätettiin alun perin lokakuussa 2025 videoiden vuoksi, joita voi kuvailla ”pääosin akateemisiksi” ja joista monet pyrkivät ”vastaamaan yleisiin kristinuskoa koskeviin kysymyksiin”.  Joissakin videoissa tarkasteltiin myös kristinuskon ja islamin välisiä teologisia ja filosofisia eroja.

Tapaus heijastaa laajempaa suuntausta, jossa kristillistä uskonnollista ilmaisua verkossa valvotaan yhä tiukemmin Egyptissä. Egyptin hallitus valvoo yhä tiukemmin kristittyjen ja muiden uskonnollisten vähemmistöjen toimintaa verkossa, samalla kun yhä useammat ihmiset joutuvat vankilaan pelkästään siksi, että he ilmaisevat uskomuksiaan sosiaalisessa mediassa.

Raporttien mukaan lukuisia ihmisiä on pidätetty jumalanpilkkalakien nojalla verkossa jaetun uskonnollisen materiaalin vuoksi elokuusta 2025 lähtien. Heidän joukossaan on kristityiksi kääntyneitä, uskostaan keskustelevia nuoria sosiaalisen median käyttäjiä.

Kristittyjen arvioidaan muodostavan 10–15 % Egyptin väestöstä, mutta monet joutuvat edelleen järjestelmällisen syrjinnän, väkivallan, pidätysten ja oikeudellisen painostuksen kohteeksi.

Keniassa tuomioistuin kumosi abortin perustuslaillisena oikeutena

Lähde: Lifesite News 27.04.2026

24. huhtikuuta Kenian hovioikeus kumosi vuonna 2022 annetun korkeimman oikeuden tuomion, jossa todettiin, että oikeus aborttiin on ”perustuslaillinen oikeus” ja että abortin suorittajien ja abortin hankkivien naisten pidättäminen ja syytteeseen asettaminen on perustuslain vastaista.

Vuonna 2019 eräs teini-ikäinen hakeutui kuitenkin sairaalaan hoitoon ”abortista johtuneiden vakavien komplikaatioiden, kuten kivun ja verenvuodon, vuoksi” ja sai hoitavalta lääkäriltä abortin jälkeistä hoitoa. Häntä ja lääkäriä vastaan nostettiin syytteet, mutta tuomari ei ainoastaan vapauttanut heitä syytteistä, vaan päätti mennä vielä pidemmälle ja julistaa abortin ”perustuslailliseksi oikeudeksi”.

Päätös julistaa abortti ”perustuslailliseksi oikeudeksi” kumottiin kuitenkin nyt Kenian hovioikeudessa. Oikeus totesi, että abortti riistää lapselta perustuslaissa taatun oikeuden elämään ja on kielletty, paitsi tilanteissa, joissa äidin henki on vaarassa.

Tuomiossa todettiin: ”Abortti ei ole perustuslaissa taattu perusoikeus. Päinvastoin, perustuslaki kieltää sen nimenomaisesti, mutta sallii poikkeuksia rajoitetuissa tilanteissa, joissa se voi olla sallittua.”

Päätöksessään kolmen tuomarin muodostama tuomioistuin korosti myös, että perustuslaki suojaa oikeutta elämään hedelmöittymisestä lähtien ja että abortti rikkoo tätä oikeutta, samalla kun se vahvisti rikoslain aborttia koskevat säännökset.

Avustetun itsemurhan lakiesitys on toistaiseksi pysäytetty äänestysmääräajan umpeuduttua Britanniassa

Lähde: Lifesite News 24.04.2026

Lakiesitys, joka olisi laillistanut avustetun itsemurhan Englannissa ja Walesissa, on juuttunut umpikujaan Britannian parlamentissa.

Vaikka alahuone hyväksyi ”Terminaalisesti sairaita aikuisia koskevan lakiesityksen” viime kesäkuussa voimakkaan vastustuksen keskellä, aika loppui ennen kuin ylähuone ehti äänestää siitä määräaikaan mennessä.

Laki olisi sallinut yli 18-vuotiaiden henkilöiden, joiden odotettu elinajan jäljellä oleva aika on enintään kuusi kuukautta, hakea lääketieteellistä apua itsemurhan toteuttamiseksi.

Lakiesityksen vastustajat jättivät yli 1 000 tarkistusvaatimusta, mikä johti prosessin jumittumiseen.

Eutanasian vastaisen järjestön johtaja Gordon McDonald kiitti ylähuonetta siitä, että se käytti aikaa lakiesityksen tarkasteluun. Hänen mukaansa sitä ei käsitelty asianmukaisesti alahuoneessa.

Kriitikot ovat syyttäneet parlamentin ylähuoneen jäseniä viivytystaktiikasta.

Vaikka esitys kaatui ylähuoneessa, on mahdollista, että se tuodaan uudelleen käsiteltäväksi ensi kuussa. Useat lakiesitystä tukevat ylähuoneen jäsenet ovat allekirjoittaneet parlamentin jäsenille osoitetun kirjeen, jossa todetaan, että heidän mielestään parlamentin on tehtävä päätös elämän lopun valinnoista mahdollisimman pian.

Pyhä maa uhkaa muuttua ”kristilliseksi Disneylandiksi”

Lähde: Christian Today 28.04.2026

Kristinusko Pyhällä maalla on vaarassa muuttua pelkäksi turistien silmänlumeeksi sen sijaan, että se olisi aktiivista ja elävää uskoa, Apotti Nikodemus Schnabel totesi. Hän viittasi paikallisen kristillisen väestön vähenemiseen sekä israelilaisten viranomaisten ja siirtolaisten kasvaneeseen painostukseen. Kristittyjen osuus alueen väestöstä on noin kaksi prosenttia.

Apotti sanoi: ”Jos ajattelee Euroopan maallistuneimpia alueita – kuten Tšekkiä tai entistä Itä-Saksaa – niin jopa siellä kristittyjä on paljon enemmän kuin täällä.

”Paradoksi on ilmeinen: paikka, jossa uskomme tärkeimmät tapahtumat sattuivat, on vaarassa menettää omat kristittynsä.”

Monet kristityt pääasiassa muslimimaissa ovat paenneet alueelta viime vuosikymmeninä konfliktien, kuten Irakin sodan, Syyrian sisällissodan ja Israelin sotien Libanonissa, vuoksi.

Israelissa palestiinalaiset kristityt joutuvat usein israelilaisten viranomaisten asettamien tiukkojen rajoitusten kohteeksi, eivätkä he ole myöskään turvassa israelilaisten siirtolaisten hyökkäyksiltä.

Nikodemus varoitti, että ilman paikallista kristillistä läsnäoloa Pyhästä maasta tulisi ”kristillinen Disneyland” – paikka, jonne ulkomaiset kristityt voisivat tulla katsomaan pyhiä paikkoja ja joitakin muinaisia munkkiyhteisöjä, mutta jossa ei olisi kristittyjä perheitä eikä normaalia kristillistä elämää.

Patmos-blogilla kirjoittavat sitoutuvat Apostoliseen uskontunnustukseen. Muilta osin blogistien esittämät näkemykset ovat heidän omiaan, eivätkä välttämättä edusta Patmos Lähetyssäätiön kantaa.

Lue ohjeet kommentoinnille

Kommentit (0)

Kommentoi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *